چرا برق ماینر ها را قطع میکنند؟

✅از اواخر هفته پیش بود که انتشار نامه ای منتسب به وزارت نیرو که در آن خبر از قطع برق مزارع استخراج #ارز_دیجیتال بود که به سرعت تبدیل موضوعی داغ در رسانه های ایران شد. هرکسی تحلیلی در این موضوع ارائه داد و بسیاری نگران برباد رفتن اندک سرمایه های خود که تبدیل به فارم های چند تایی تا چند ده تایی خود هستند . اما چرا شرکت برق اینقدر شتاب زده در رابطه با این موضوع عمل کرده؟

🔹در کشور ما برای صنایع، حامل های انرژی یارانه ای تخصیص داده میشود . حتی برای صنایع انرژی بری چون #فولاد و #سیمان. اما چرا این بار ماینر ها سیبل انتقادات مصرف بالا شده اند؟

🔸در اواسط سال ۹۷ دولت با به رسمیت شناختن استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان #صنعت ، باعث شد تا با شتاب بیشتری هر روز شاهد راه اندازی فارم های مختلفی در سراسر کشور باشیم . این روند ادامه پیدا کرد تا اینکه آغاز فصل گرما تبدیل به بهترین بهانه برای پیش کشیدن بحث تعطیلی فارم ها شد و از آغاز هفته شاهد اخطار های پی در پی شرکت برق به فارم ها هستیم .
اما در این میان چند مساله مطرح می شود . اگر قرار به تعطیلی صنایع انرژی بر باشد چرا بقیه صنایع مثل فولاد و سیمان چنین اخطار هایی دریافت نمیکنند؟ اگر قرار به تعطیلی فارم ها باشد، آیا فارم های نهاد های حاکمیتی و دولتی هم در برابر این قانون برابرند یا برابر تر ؟ مثلا فارم صداوسیما یا فلان بانک خصوصی هم اخطار قطع برق چندمگاواتی دریافت خواهند کرد ؟ و امید است که این قضیه کمبود برق و فشار به شبکه به دلیل مصرف ماینر ها با صادرات برق به عراق درارتباط نباشد!
🔸مشکلی که همیشه در مملکت ما وجود داشته ، وجود برخورد قهری به جای ارائه راهکار مناسب برای حل مسائل به نفع #مردم است .
🔹این که دولت یک فعالیت را به عنوان صنعت به رسمیت بشناسد و به دلیل سودآور بودن، آن را از یارانه هایی که برای سایر صنایع در نظر میگیرد، استثنا کند و به جای ایجاد سازو کار مناسب در جهت توسعه آن با برخورد های شتاب زده باعث ایجاد جو روانی شود، در بلند مدت آسیب های آن در فضای اقتصادی دیده خواهد شد .