برخی اصطلاحات هکینگ

۱٫ تارگت (Target) :

تارگت از نظر لغت به معنای هدف میباشد.برای مثال وقتی شما سایتی را برای هک کردن در نظر دارید،آن سایت هدف یا همان تارگت شما است.

۲٫ باگ (Bug) :

باگ یا همان حفره امنیتی را به صورت ساده مجموعه ای از اشتباهات و سهل انگاری های برنامه نویسان یک پروژه که موجب نفوذ و دستکاری اطلاعات برنامه میشوند،تعریف کرد.

۳٫ دیفیس (Deface) :

به صورت کلی به معنای تغییر ظاهر سایت به یک صفحه است.هر هکری برای اینکه نشانه ای از خود در سایت هدفش قرار دهد و نشان دهد آن سایت را هک کرده،صفحه ای از سایت را به صفحه دلخواه خود تغییر میدهد (معمولا صفحه اصلی سایت را تغییر میدهند).به این اصطلاح دیفیس کردن میگویند.

۴٫ بایپس (Bypass) :
به صورت کلی به معنای دور زدن لایه های امنیتی است.وقتی هکر از موانع امنیتی به دلایل مختلف نمیتواند عبور کند با انجام یکسری دستورات و روش ها لایه های امنیتی را دور میزند و تارگت مورد نظرش را هک میکند.به اینکار بایپس میگویند.

۵٫ اکسپلویت (Exploit) :

دستورات و کد های مخرب (همیشه مخرب نیستند!) که بنابه نیاز هکر نوشته میشوند.

۶٫ فیک پیچ (Fake page) :

فیک پیج،مجموعه ای از صفحات هستند که معمولا به شکل صفحه های ورود (Login) هستند با این تفاوت که در کد نویسی این صفحات با وارد کردن یوزرنیم و پسورد،این اطلاعات را برای هکر ارسال میکند.فیک پیج ها معمولا برای هک کردن اکانت ها،ایمیل ها،سایت ها،و … استفاده میشود.

۷٫ دورک ها (Dorks) :

دورک ها کد هایی هستند که برای جستوجوی سریع و دقیق در موتور جستوجو (برای مثال گوگل) استفاده میشود.این کدها مختص به هک نیستند ولی برای یافتن تارگت ها در هک استفاده زیادی دارند.

۸٫ گوگل هکینگ (Google Hacking) :

استفاده کردن از گوگل برای هک را گوگل هکینگ می نامند.

۹٫ هش ها (Hash) :

یک نوع الگوریتم و روش کدگذاری متن ها میباشد.هش ها چند نوع هستند که میتوان به MD4،MD5و… اشاره کرد.

۱۰٫ کرک (Crack):

کرک در لغت به معنای شکستن است.در هک و امنیت نیز به معنای شکستن و نفوذ است،برای مثال شکستن متن های رمزگذاری شده و پسورد ها و نفوذ به برنامه…

۱۱٫ پچ (Patch):

پچ در هک و امنیت بیشتر برای باگ ها استفاده میشود.برای مثال پچ کردن باگ rce یعنی درست کردن و برطرف کردن مشکل امنیتی باگ rce .

۱۲٫ هگز (Hex) :

به صورت خلاصه و فقط جهت آشنایی میتوان گفت روشی برای رمزنگاری است.

۱۳٫ پورت (Port) :

پورت به معنی درگاه است و برای رد و بدل کردن اطلاعات بین دو کامپیوتر استفاده میشود.به عبارتی مختصر تر درگاه های اتصال و انتقال میباشد.

۱۴٫ اف تی پی (FTP) :

FTP (مخفف عبارت File Transfer Portocol) یا پروتکل انتقال فایل از طریق پورت ۲۱ که مختص به آن است.این انتقال شامل آپلود و دانلود انجام میشود

۱۵٫ شل (Shell) :

شل در لغت به معنی پوسته است و در سیستم عامل های لینوکس جزء قسمت هایی است که رابط کاربر بین سخت افزار می باشد.در مفاهیم هکینگ هنگامی که شخص نفوذگر با استفاده ابزارها و کارهای خود می تواند به سیستم مورد نظر خود نفوذ کند و کنترل سیستم را به دست بگیرد اصطلاحاً می گویند شل گرفته است و می تواند تصمیمات خود را عملی گرداند.