معرفی VMware ESX

کلمهESX مخفف کلمه های Elastic Sky X ست و سالها به عنوان پلتفرم مجازی سازی سرور شرکت VMware معرفی شده است. در ESX کرنل یا هسته اصلی که مجازی سازی را انجام می دهد در واقع یک چیز مجزا از سیستم عامل است و در واقع به مانند یک نرم افزاری است که روی یک سیستم عامل نصب شده است، به این سیستم عامل Service Console هم گفته می شود.

👈👈 در واقع ESX یک نرم افزار بود که بر روی هسته سیستم عامل لینوکس قرار گرفته بود ، تمامی ابزارهای مرتبط با مجازی سازی بصورت ابزارهای جانبی بر روی هسته این سیستم عامل لینوکس نصب می شدند و طبیعتا یک کنسول یکپارچه برای مدیریت همه آنها وجود نداشت ، اگر بصورت کنسولی و مستقیم می خواستید ESX را مشاهده کنید در واقع کنسول مدیریتی سیستم عامل لینوکس را مشاهده می کردید. تمامی مدیریت سخت افزارها و … بر عهده هسته سیستم عامل لینوکس بود و ابزارهای مدیریتی و نظارتی ESX بصورت جانبی روی این هسته نصب می شدند. آخرین نسخه ای که از ESX به عنوان یک Hypervisor معرفی شد نسخه ۴٫۱ از مجموعه ESX بود و دیگر VMware ارائه محصولش در قالب ESX را متوقف کرد.
جالب است بدانید که مدت ها ESX نسخه ۳٫۵ بصورت کاملا رایگان توسط VMware ارائه می شد و این شرکت صرفا خدمات پشتیبانی این محصول را می فروخت.