چگونه‌ باید مقاله خواند؟

بدیهی است که برای پیدا کردن پاسخ پرسشها و نقاط مبهم در حوزه علم و فناوری و آخرین نتایج دستاوردهای علمی و پژوهشی، باید به مطالعه‌ مقالات پرداخت. از آنجایی که نمی‌توان تمام مقالات را مطالعه کرد، ‌پس زمان را نباید صرف خواندن بعضی از مقالات نمود. اگرچه خواندن مقالات ایده های نو و افکار جدیدی در ذهن ما شکل می دهند با این وجود بعضی از آنها می توانند اثر معکوس بر خلاقیت داشته باشند.

حال این که چه مقاله ایی برای هدف ما مناسب و مورد استفاده است، سوالی اساسی برای همه دانشجویان و محققین می باشد. اینکه با هر مقاله چه کاری داریم خیلی مهم است. آیا میخواهیم بهبود دهیم؟ آیا میخواهیم نوآوری کنیم؟ اینها همگی حائز اهمیت است.

بهتر است بدانیم که، ژورنال ها معمولاً قدیمی تر هستند و کنفرانس‌ها برای مطالعه به‌ روزتر می باشند. گاهی اوقات گزارش‌های فنی را می ‌خوانیم (Technical Report). این گزارشها آخرین وضعیت بزرگان هر صنعت را شامل ‌می ‌شوند.

به جهت پیشرفت سریع و کاهش اتلاف وقت بهتر است بزرگان و استادید صاحب نظر در حوزه تحقیق را شناسایی و دنبال کنیم. همچنین دانستن اینکه کدام یک از دانشگاه های دنیا در چه زمینه هایی بیشتر فعالند ضروری است.

اکثر Survey ها خیلی خوب اند، اما باید دقت داشت که فقط از بزرگان(افراد مشهور در حوزه تحقیق) و یا surveyهایی که ارجاع بالایی دارند باید خواند. Surveyهای افراد ناشناس گاها برداشت شخصی آن ها از یک موضوع است و ممکن است شما را گمراه کنند.

حال با توجه به موارد فوق برای خواندن یک مقاله، خوب است به این نکات توجه کنیم:

با مشخص کردن موضوع،  دامنه مقالاتی که باید بخوانیم را کاهش داده و سپس مقاله را بر اساس عنوان و اسامی نویسندگان پیدا می کنیم. گاهی دنبال مسأله می گردیم نه جواب؛ پس جزئیات را در مرحله اول کنار می گذاریم  و یک مرور سریع می کنیم تا بفهمیم که به چه دردی می خورد. در صورتی که مقاله‌ ای را بعد از مرور اولیه انتخاب کردیم، می ‌توانیم کمی در آن عمیق شویم. اگر مقاله ای در نگاه اولیه بنظرتان مفید بود حتما آدرس آن و نکته مفیدی که به نظرتان رسید را در جایی ثبت کنید. این کار باعث می شود در آینده نزدیک پس از مطالعه ده ها مقاله مسیر تحقیق گم نشود.
    
هنگام خواندن مقاله باید اعتبار نویسنده و دانشگاه اش سنجیده شود.
    
هنگام یادداشت برداری، راه حل ارائه شده و نکاتی که از یک مقاله یادداشت کرده‌ایم باید به شکلی ثبت شود که مسائل حل نشده و مشکلات پررنگ شود. همچنین «اگر به کارهای دیگران ارجاع می‌دهد چه بهبودهایی داشته؟» و«نقطه برجسته هر مقاله چیست؟»، پاسخ این سوالات نیز باید ثبت شود.
    
در یک مقاله خوب باید به تمامی شرایط تست اشاره شده و جزئیات کامل را شامل و مستندات کامل باشد. نبود جزئیات آزمایش و یا عدم امکان شبیه سازی محیط تست برای شما، اعتبار علمی مقاله را زیر سوال برده و در بهینه سازی یا گسترش تحقیق ممکن است به مشکلاتی مواجه شوید.

و در انتها چقدر میتوان به یک مقاله اعتماد کرد؟
در صورتی که یک مقاله در سطح یک (عالی) نباشد، احتمالاً مطالب آن چندان قابل اتکا نیست. محل چاپ، ناشر، نویسنده، دانشگاه و … بسیار مهم هستند.و در صورتی که ژورنال کم اعتبار بخوانید، مطلب معتبری پیدا نمی کنید. نشریات open access معمولا اعتبار چندانی ندارند.

تجربیات، مطالب مفید، نظرات یا پیشنهادات خود را از طریق واتس اپ یا درخواست پشتیبانی برای ما ارسال کنید.
شماره واتس اپ : 09981015610
برای ثبت درخواست پشتیبانی کلیک کنید.
ایرانیان پی سی