۱۵ اصطلاح رایج در مجلات علمی که باید بدانيد

1-ضریب تاثیر یا  Impact Factor

شاخص ضریب تاثیر نشان می دهد که مقالات یک مجله به صورت متوسط چه میزان در شکل گیری مقالات علمی دیگر موثر هستند. به صورت تقریبی، اگر ضریب تاثیر یک مجله عدد ۲ باشد، یعنی اینکه هر مقاله این مجله، در شکل گیری ۲ مقاله علمی دیگر موثر است.

2-مردود شدن Desk Rejection

اول از همه  یک مقاله توسط سردبیر مجله مورد بررسی قرار می گیرد. سردبیر دو مساله مهم را چک می کند: ۱) آیا مقاله به موضوعات مورد توجه مجله مرتبط است؟ ۲) آیا مقاله از حداقل های کیفیتی لازم برای بررسی شدن توسط داورها برخوردارد است؟ اگر پاسخ هر کدام از این سوالات منفی باشد، مقاله ما توسط سردبیر مردود یا اصطلاحاDesk Reject می شود.

3- کاور لتر Cover Letter

نامه ایست که به مقاله پیوست می شود و هدف از آن دادن یک توضیح مختصر اما جامع راجع به کار انجام شده است.

4-جلد یا Volume

مثلا عدد ۱۸ بود، نشان دهنده ولیوم یا دوره یا جلد است. در بیشتر مجلات هر ساله فقط یک جلد چاپ میکنند ولی برخی مجلات چندین جلد در یک سال چاپ میکنند که چندان مرسوم نیست و در مورد مجلات کمی دیده میشود.

5-شماره مجله Issue

معمولا مجلات در هر سال چندین شماره را چاپ میکنند که بسته به مجله این شماره ها از ۲ تا حتی در برخی مجلات ۳۴ ایشو است. البته تعداد مرسوم ایشو در مجلات ۴ ایشو یا ۶ ایشو است که به ترتیب فصلنامه یا دوماه نامه نامیده میشوند.

6-سریال نامبر ISSN

سریال نامبر ISSN مخفف عبارت International Standard Serial Number است . ISSN شامل هشت حرف است و  برای هر مجله مختص آن مجله است. برخی مجلات دارای دو ISSN هستند که یک ISSN مربوط به نسخه الکترونیکی آن و ISSN دیگر مربوط به نسخه هارد کپی آن است که البته نسخه هارد کپی معتبر تر است و در منابع علمی اگر بنا باشد که یک ISSN ذکر شود، ISSN هارد کپی ذکر میشود.

7-سند دیجیتالی DOI

سند دیجیتالیDOI مخفف عبارت digital object identifier است که این عدد نشان دهنده یک سند دیجیتالی است که به صورت آنلاین در اینترنت قرار گرفته است. معمولا مجلات معتبر قبل از چاپ رسمی مقاله در قالب جلد و شماره، مقاله را به صورت آنلاین بدون شماره جلد و شماره صفحه قرار می دهند.

8-مجله  Journal

همان مجله است که ممکن است دو سالنامه، سالنامه، دو فصلنامه، فصلنامه، ماه نامه، هفته نامه باشد ولی این عبارت در بیان آکادمیک ایران بیشتر بیانگر مجلات خارجی است!

9-ارسال مقاله یا Submit

یعنی شما مقاله را ارسال کردید به یک ژورنال همین!

10-دست نویس  manuscript

دست نویس همان مقاله شما است که هنوز در جایی مورد چاپ قرار نگرفته است. وقتی مقاله یا دست نویس شما مورد داوری قرار گرفته و چاپ شد می توان با آن paper  یا article  گفت.

11- شماره دست نویس ارسالی manuscript NO

وقتی شما مقاله خود را به ژورنال سابمیت می کنید کدی به مقاله شما اختصاص می یابد و شما جهت پیگيری های بعدی قبل از هر چیز باید این کد یا شناسنامه مقاله را گزارش کنید.

12- داوری کردن Refereeing

در این مرحله مقاله شما توسط داور (referee) یا داوران مورد داوری قرار می گیرد. این اصطلاح در برخی از ژورنال ها معادل همان  Review یا بررسی کردن است.

13- ایراد گرفتن!  Revise

این اصطلاح بر دونوع است! مینور ریوایز (Minor Revise) و ماژور ریوایز  (Major Revise) ،مینور یعنی زیاد ایراد نگرفتن از مقاله‌ و ماژور یعنی زیاد ایراد گرفتن!  در ماژور ریوایز یا اصلاحات اساسی ممکن است مقاله شما بعد از اصلاحات مجددا به داور جهت تایید اصلاحات صورت گرفته ارسال گردد. ولی در مینور ریوایز معمولا اصلاحات توسط مدیر یا کارشناس اجرایی مورد بررسی قرار می گیرد

14-رسابمیت Resubmit

این در واقع همان ریواز است ولی مقاله شما خیلی ایراد داشته باشد! با این تفاوت که وقتی شما مقاله تان ریواز میخورد (حالا چه مینور و چه ماژور) بعد از اینکه ایرادات را رفع کردید دیگر مقاله شما برای داوری مجدد ارسال نمیشود اما وقتی که مقاله شما رسابمیت میخورد، باید ایرادات را رفع کنید و مقاله را دوباره بفرستید و این یعنی اینکه مقاله شما بار دیگر باید کاملا  و دقیق داوری بشود.

15-پذیرش Accept

به این معنی است که  مقاله تان پذیرفته شده، البته کار شما اینجا تمام نمی شود ممکن است ژورنال پاراف (proof)  مقاله را از شما بخواهد یعنی بعد از قالب بندی و قبل از چاپ جهت تایید نهایی مشخصات، مقاله به شما مجددا توسط ژورنال ارسال می گردد

تجربیات، مطالب مفید، نظرات یا پیشنهادات خود را از طریق واتس اپ یا درخواست پشتیبانی برای ما ارسال کنید.
شماره واتس اپ : 09981015610
برای ثبت درخواست پشتیبانی کلیک کنید.
ایرانیان پی سی